Home | O nás | Kontakt | Mapa stránky Skype Me™!
Výstavba skleníkov na kľúč | Pestovateľské technológie do skleníkov | Závlahové systémy | Úprava vody | Príslušenstvo | Naše aktivity

Kvapková závlaha pre zeleninu

Kvapková závlaha pre zeleninu

Zeleninárstvo je v súčasnosti dynamicky sa rozvíjajúce odvetvie poľnohospodárstva. Objavuje sa rada nových technológií na zakladanie porastov, ich ošetrenie i zber. Vo všetkých fázach vegetačného cyklu rastliny sa výrazne uplatňuje technológia kvapkovej závlahy. Má priaznivý vplyv na vzchádzanie rastlín, tvorbu vegetatívnych orgánov, zníženie výskytu chorôb i výnos. Ovplyvňuje dozrievanie, zafarbenie, chuťové vlastnosti a teda aj trhovú realizáciu produkcie.

Kvapkovou závlahou NETAFIM sú po celom svete zavlažované tisíce hektárov najrôznejších nielen zeleninárskych kultúr. Môžeme menovať napríklad rajčiny, papriku, zemiaky, uhorky, šalát, čínsku kapustu, mrkvu, jahody a mnoho ďalších. U nás sa kvapková závlaha rozšírila najviac pre uhorky nakladačky, papriku a rajčiny. Významné sú i plochy šalátu a jahôd.

Uhorky nakladačky
Na pestovanie plodovej zeleniny a najmä uhoriek sa kvapková závlaha javí ako nezbytná nutnosť. Každý rok sa nainštaluje cca 60 ha kvapkových závlah pre uhorky. Kvapková hadice je položená spoločne s čiernou mulčovacou fóliou a v priebehu vegetácie je porast prihnojovaný špeciálne zostaveným vodorozpustným hnojivom Terra C prostredníctvom kvapkovej závlahy. Výnosy sú až 80 t/ha podľa ročníka a odrody.

Paprika poľná
Dosiahnutie veľmi dobrých výsledkov je možné závlahou spolu s prihnojením. Veľkou výhodou okrem výnosu a kvality produkcie je taktiež (spoločne s ostatnými plodovými zeleninami) obmedzenie vzniku hubových chorôb a tiež zníženie zašpinenia plodov. Špičkové výnosy v jednotlivých rokoch boli i nad 40 t/ha.
Kvapková závlaha s prihnojovaním je cestou, ako pri znížení nárokov na potrebu vody a hnojiva dosiahnuť stabilizáciu výnosu a kvality a tým aj vyššieho zisku.

Mimoriadne možnosti dáva pestovateľovi technológie pestovania zeleniny s kvapkovou závlahou na mulčovacej fólii alebo vo fóliových tuneloch. Výhodou je presné automatizované dávkovanie vody a hnojív. Mulčovacie i krycie fólie nájdete tiež ponuke firmy NETAFIM.